O wspólnych planach mówią Anna Grams-Szalachą, dyrektor finansowy Acteeum Group, oraz Mariusz Rodak, dyrektor generalnym BPI Polska.

 

Tomasz Cudowski: – Skąd się wziął pomysł na tę współpracę?

Mariusz Rodak: – Jak zwykle w takich przypadkach: z rozmów i kontaktów personalnych.

– Ale kto wyciągnął pierwszy rękę?

Anna Grams-Szalacha: – Acteeum, szukając nowych obszarów działalności, zainteresowało się PRS-em, czyli rynkiem najmu instytucjonalnego. A ponieważ na co dzień działamy w branży nieruchomości handlowych, rozglądaliśmy się za odpowiednim partnerem. Wybraliśmy BPI, głównie za sprawą ich doświadczenia na rynku mieszkaniowym i naszych wcześniejszych kontaktów.

– Czy to oznacza, że Wasze projekty mieszkaniowe będą kierowane do nabywców instytucjonalnych?

MR: – To jedna z opcji, nie zakładamy tego z góry. Na razie uruchamiamy wspólny projekt w Poznaniu przy Drodze Dębińskiej nad Wartą, gdzie kupiliśmy działkę. Jeszcze w tym roku rozpoczynamy prace przygotowawcze, budowa potrwa 20 miesięcy.

– Zarejestrowaliście dwie spółki joint venture, druga z nich zajmie się projektem w Warszawie. Gdzie i kiedy postanie Wasza wspólna inwestycja w stolicy?

MR: – Jesteśmy na etapie umowy przedwstępnej nabycia gruntu, więc na razie lokalizacja i format inwestycji to sprawa poufna. Spodziewamy się, że ogłosimy ten projekt w pierwszym lub drugim kwartale 2018 roku.

– Jak wygląda podział obowiązków w Waszej poznańskiej spółce joint venture?

AG-S: – Obie strony uczestniczą aktywnie w procesie deweloperskim, solidarnie dzielimy się obowiązkami, mamy wspólny project management. BPI ma więcej doświadczenia w sprzedaży indywidualnej, z kolei Acteeum zajmie się sprzedażą pakietową, jeśli się na nią zdecydujemy.

– W jaki sposób będziecie finansować wspólne projekty?

MR: – Dotychczas korzystaliśmy ze środków własnych, ale sprawa jest otwarta.

– Może wspólny bank ziemi?

MR: – Na razie nie planujemy. Nie jesteśmy land developerem – kupujemy konkretny grunt, gdy mamy pomysł na konkretny projekt.

– Czy ta współpraca wpłynie w jakikolwiek sposób na Wasze macierzyste firmy? Np. zmodyfikuje profil ich działalności?

AG-S: – Acteeum od pewnego czasu przygląda się rynkowi PRS i planujemy rozwijać się w tym kierunku. Współpraca z BPI jest skutkiem tych działań, nie przyczyną. Widzimy dużą aktywność inwestorów w tym obszarze w Polsce i dla jednego z nich poszukujemy ciekawych projektów w Warszawie i Krakowie z przeznaczeniem właśnie pod wynajem. Jednocześnie nadal będziemy zajmować się intensywnie naszym core businessem, z którego jesteśmy znani, czyli budową, wynajmem i zarządzaniem centrami i parkami handlowymi.

MR: – My także nie planujemy u siebie rewolucji. Zdobyliśmy markę i doświadczenie na rynku mieszkaniowym i zamierzamy z tego korzystać. Planujemy kolejne inwestycje mieszkaniowe i mixed-use w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu. W tym roku założyliśmy dwukrotny wzrost sprzedanych mieszkań – z poziomu 300 do ok. 600 jednostek.