28 września 2012 r. uprawomocniło się pozwolenie na rozbudowę Centrum Handlowego „Ogrody”, którego inwestorem jest CBRE Global Investors. Obiekt, który będzie realizowany w Elblągu przy ulicach: Płk. Dąbka i Ogólnej, powiększy się ponad dwukrotnie – do ok. 40 000 mkw. – i jest już skomercjalizowany w 50 proc. Rozbudowa rozpocznie się w IV kwartale tego roku, a otwarcie całego projektu zaplanowano na 2014 r.

– „Ogrody” po rozbudowie i modernizacji będą galerią handlową najnowszej generacji – informuje Krzysztof Bocianowski, Head of Asset Manangement Poland, CBRE Global Investors. – Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem najemców i jest już w połowie wynajęty. Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi liczącymi się markami na rynku. Znajdą się tu między innymi Carrefour, Camaieu, Home & You, Mohito, Reserved, Cropp Town, Rossmann czy Orsay, a także multipleks oraz liczne restauracje i kawiarnie.

Jak wskazują przeprowadzone niedawno przez inwestora badania, 98 proc. elblążan zna markę centrum „Ogrody”, a 94 proc. z nich robi tam zakupy, z czego 66 proc. regularnie. Z kolei 63 proc. badanych mieszkańców deklaruje, iż po rozbudowie zamierza jeszcze częściej odwiedzać to centrum. Statystyki i badania pokazują, że w Elblągu brakuje nowoczesnej galerii handlowej. Aż 73 proc. elbląskich respondentów zdradza, że jeździ na zakupy do centrów handlowych w innych miastach, głównie do Trójmiasta. Także wg ostatniego raportu rynkowego Polskiej Rady Centrów Handlowych Elbląg jest na ostatnim miejscu wśród polskich miast średniej wielkości pod względem wskaźnika nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową na 1000 mieszkańców (251 mkw. przy średniej 775 mkw.).

„Ogrody” to jeden z pionierskich w naszym kraju projektów wykorzystania potencjału i podnoszenia wartości centrów handlowych pierwszej generacji poprzez ich przekształcanie w nowoczesne i wielofunkcyjne obiekty. Taka tendencja od dłuższego czasu jest widoczna na światowych rynkach. Tego typu działania remodellingowe wiążą się m.in. z debiutem znanych marek sieciowych w Elblągu, których, jak pokazują nasze badania rynkowe sprzed dwóch miesięcy, mieszkańcy tego miasta oczekują. Rozbudowa i modernizacja „Ogrodów” do standardu nowoczesnego obiektu wielofunkcyjnego to również przekształcenie go w centrum pobytowe, wiąże się to z rozszerzeniem oferty rozrywkowej centrum np. poprzez otwarcie kina wielosalowego.

Powierzchnia najmu zmodernizowanych i powiększonych „Ogrodów” wyniesie ok. 40 000 mkw. Na dwóch poziomach zostanie zlokalizowanych ponad 130 sklepów i punktów usługowych, czyli o 75 więcej niż dzisiaj. Obecny otwarty parking naziemny zostanie zabudowany i zastąpiony 3-poziomowym na ok. 1000 miejsc. Założeniem projektantów było stworzenie obiektu o śródmiejskim charakterze. Główne wejście wprowadzi klientów do wnętrza poprzez przeszkloną fasadę zdobioną geometrycznym motywem roślinnym, co stanowi nawiązanie do nazwy centrum. Zielenią zagospodarowana zostanie również cała przestrzeń publiczna wokół galerii. Inwestor na własny koszt i w porozumieniu z miastem przebuduje układ drogowy wokół centrum, tak aby zapewnić maksymalny komfort klientom i mieszkańcom. Inwestycja stworzy ok. 1000 nowych miejsc pracy na lokalnym rynku, a podczas rozbudowy zostanie utrzymanych blisko 500 dotychczasowych stanowisk pracy. Prace będą prowadzone w znacznej mierze przy udziale lokalnych firm budowlanych i instalatorskich. Na inwestycji zyska również miasto: z tytułu podatków od nieruchomości i prowadzenia działalności gospodarczej „Ogrody” będą co roku wpłacać 2 mln złotych do samorządowego budżetu.

– Realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w IV kwartale tego roku, a otwarcie „Ogrodów” w nowej odsłonie planowane jest na 2014 r – mówi Tomasz Szewczyk, prezes Acteeum Central Europe. – Inwestorem jest spółka CBRE Global Investors, a za rozbudowę i komercjalizację odpowiada firma Acteeum Central Europe. Komercjalizację wspiera także CBRE. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ESA.

***

CBRE Global Investors, część grupy CBRE, jest obecna w 21 krajach i od przeszło 39 lat świadczy usługi dla ponad 600 klientów instytucjonalnych. Wartość zarządzanych aktywów to 94,8 mld USD. W Polsce CBRE Global Investors zarządza ośmioma nieruchomościami należącymi do funduszy PFCE i PFCEE. Są to m.in.: Centrum Handlowe „Ogrody” w Elblągu, Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku Białej, Centrum Handlowe King Cross Praga, Domy Towarowe Wars Sawa Junior, Złote Tarasy w Warszawie.

***

Acteeum Central Europe Sp. z o.o. należy do Acteeum Group – firmy działającej w branży deweloperskiej i na rynku zarządzania nieruchomościami. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych, a także retail parków. W Polsce aktualnie spółka jest obecna jako współinwestor budowy Galerii Solnej w Inowrocławiu oraz prowadzi rozbudowę dwóch centrów handlowych należących do CBRE Global Investors: Sarni Stok w Bielsku-Białej oraz „Ogrody” w Elblągu, a także negocjuje zakup kolejnych terenów pod inwestycje komercyjne.

***

„Ogrody” w liczbach

Przed rozbudową

 • 17 500 mkw. powierzchni najmu (w tym 10 200 mkw. Carrefour)
 • jednopoziomowe centrum handlowe
 • 55 lokali handlowych i usługowych
 • 901 miejsc parkingowych
 • otwarcie: 2002 r.

 

Po rozbudowie

 • ok. 40 000 mkw. powierzchni najmu (w tym 10 200 mkw. Carrefour)
 • dwupoziomowe centrum handlowe, parking podziemny i naziemny
 • 130 lokali handlowych i usługowych
 • kino wielosalowe
 • ok. 1000 miejsc parkingowych na 3 poziomach
 • otwarcie: 2014 r.