Galeria Solna otrzymała nagrodę CEE Green Building Awards w kategorii „BREEAM Design-Phase Certificate” podczas gali organizowanej przez wydawnictwo Europa Property w dniu 29 listopada. W konkursie nagrodzone zostały obiekty spełniające zasady zrównoważonego rozwoju.

Do konkursu Green Building Awards mogą być zgłaszane inwestycje, które posiadają lub ubiegają się o ekologiczne certyfikaty LEED lub BREEAM, potwierdzające realizację obiektów zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa.

– Cieszymy się, że nasze wysiłki związane z dostosowaniem galerii do restrykcyjnych norm ekologicznych i energooszczędności zostały docenione przez międzynarodowe jury – mówi Tomasz Szewczyk, prezes Zarządu spółki ACE1, która jest inwestorem galerii. – Galeria Solna należy do pierwszych w kraju, które ubiegają się o ekologiczny certyfikat BREEAM już na etapie projektowania. Jesteśmy przekonani, że jego otrzymanie potwierdzi naszą troskę o środowisko naturalne, a co za tym idzie wzrost satysfakcji wśród naszych Klientów oraz najemców, szczególnie, iż Inowrocław jest miastem o charakterze uzdrowiskowym– dodaje Tomasz Szewczyk.

W Galerii Solnej zostanie wprowadzeny nowoczesny system BMS (Building Management System), dzięki któremu możliwe będzie efektywne sterowanie wentylacją i oświetleniem, a także monitoring zużycia mediów. Zastosowanie elewacyjnych żaluzji systemowych oraz drzwi obrotowych przy wejściu głównym zminimalizuje zużycie energii wewnątrz centrum. Pasaże oraz lokale handlowo-usługowe będą doświetlane światłem dziennym pochodzącym ze świetlików. Przed wejściami do obiektu znajdą się stojaki rowerowe, a uzupełnieniem infrastruktury dla rowerzystów będą 2 km ścieżek rowerowych łączące m.in. obszar uzdrowiska z centrum handlowym W ramach przebudowy dróg towarzyszącej inwestycji w najbliższym otoczeniu Galerii Solnej zaprojektowano przystanki autobusowe komunikacji miejskiej, a przy wejściach do galerii przystanki dla autobusów galerii.

Na terenie inwestycji zlokalizowano ponad 21 tys. mkw. powierzchni biologicznie czynnej, co stanowi 21 proc. całej powierzchni będącej własnością inwestora. Wokół inwestycji zaplanowano również nasadzenia roślin – drzew i krzewów. W pasażach galerii przewidziano rośliny doniczkowe.

BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) to jedna z najbardziej rozpowszechnionych wielokryterialnych metod ekologicznej certyfikacji budynków w Europie. W ocenie obiektów pod uwagę bierze się m.in.: zastosowanie ekologicznych materiałów, jakość powietrza w budynku, , doświetlenie, zużycie energii i wody, niski poziom wytwarzanych odpadów, zarządzanie.