11 grudnia odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na budynku Galerii Solnej w Inowrocławiu. W tradycji budowlanej oznacza ona zakończenie prac związanych z wykonaniem konstrukcji obiektu. Do końca grudnia osiągnięty zostanie stan surowy zamknięty obiektu i nastąpi etap prac wykończeniowych. Rozpocznie się także przekazywanie lokali poszczególnym najemcom. Obiekt zostanie otwarty w II kwartale przyszłego roku.

W uroczystości wzięli udział najważniejsi przedstawiciele miasta, m.in Prezydent Miasta Ryszard Brejza, wiceprezydenci, reprezentanci inwestora – spółki ACE 1, generalnego wykonawcy firmy ERBUD, a także firmy związane z procesem inwestycyjnym oraz media.

– Uroczystość zawieszenia wiechy na Galerii Solnej jest dla nas niezwykle ważnym momentem – mówi Arne Bongenaar, dyrektor zarządzający Acteeum Group – współinwestora Galerii Solnej – To symboliczne zakończenie głównej fazy budowy potwierdza, że prace nad galerią przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem, co dla wynajętego już w 80% projektu ma ogromne znaczenie. Po terminowym przekazaniu do wykończenia lokalu Tesco jesteśmy gotowi na przekazanie powierzchni kolejnym kluczowym najemcom – podkreśla Bongenaar

Galeria Solna powstaje na działce o powierzchni 10 ha w najbardziej zurbanizowanej części Inowrocławia i będzie pierwszym nowoczesnym centrum handlowo-usługowym w mieście. Całkowita powierzchnia najmu wyniesie ponad 30 tys. mkw. W ofercie centrum znajdzie się około 100 sklepów i punktów usługowych, m.in. Tesco, H&M, New Yorker, Reserved, Cropp Town, Mohito, House, Lee Wrangler, Diverse, Triumph, Smyk, Empik, Rossmann, elektromarket Avans. Klienci będą mieli do dyspozycji 1000 miejsc parkingowych

– Już wiosną mieszkańcy Inowrocławia będą mogli skorzystać z szerokiej oferty pierwszego centrum handlowego w regionie – mówi Grzegorz Pękalski, prezes Zarządu Ace 1 – inwestora galerii. – Jesteśmy wdzięczni władzom miasta za otwartość na współpracę związaną z powstaniem Galerii Solnej.– dodaje Grzegorz Pękalski.

Wraz w budową centrum handlowego inwestor realizuje infrastrukturę drogową na terenach przyległych. Zgodnie z postanowieniami umowy pomiędzy inwestorem galerii a powiatem inowrocławskim budowana jest druga nitka ulicy Wojska Polskiego, która zapewni doskonałą dostępność do centrum a w oparciu o umowę z Prezydentem Inowrocławia przebudowie podlegają ulice Grochowa oraz Piłsudskiego. Ponadto inwestor wybudował ekrany wyciszające oraz wzmocnił podbudowę okolicznych dróg w celu uniknięcia drgań czy nadmiernego oddziaływania ruchu samochodowego na okoliczne domostwa.

Galeria Solna jest jednym z nielicznych w Polsce obiektów realizowanych zgodnie ze standardami proekologiczności Breeam już od etapu projektowania. W listopadzie obiekt otrzymał prestiżową nagrodę podczas gali Europaproperty Green Buildings Awards.

Obiekt obejmie swym zasięgiem 200 tys. mieszkańców w promieniu 30 km.