Sieć McDonald’s podpisała umowę najmu w rozbudowywanym Centrum Handlowym „Ogrody” w Elblągu, którego inwestorem jest CBRE Global Investors. Restauracja sieci, obecna w istniejącym centrum, po rozbudowie znajdzie się w nowej strefie restauracyjnej. „Ogrody” są już skomercjalizowane w 60 proc. Ponowne otwarcie obiektu po rozbudowie i modernizacji planowane jest na 2014 r.

McDonald’s posiada w Polsce 304 restauracje w ponad 120 miastach, zatrudniając ponad 16 000 pracowników i obsługując pół miliona klientów każdego dnia. Od kilku lat sieć realizuje kompleksowy program zmiany wystroju swoich restauracji w Europie. Nowy lokal w „Ogrodach” zostanie zaprojektowany przez specjalistów od wzornictwa wnętrz i będzie wykończony zgodnie z nowymi standardami sieci. Restauracja o powierzchni 148 mkw. znajdzie się w nowej części galerii, w strefie restauracyjnej usytuowanej na pierwszym piętrze.

– McDonald’s jest obecny w Ogrodach już od 11 lat. Cieszymy się, że będzie najemcą w naszym centrum także po rozbudowie – mówi Krzysztof Bocianowski, Head of Asset Manangement Poland z firmy CBRE Global Investors, która jest inwestorem „Ogrodów”. – Restauracja McDonald’s jest bardzo ważnym elementem oferty gastronomicznej, którą zgodnie z oczekiwaniami elblążan, po rozbudowie znacznie rozszerzymy. Z naszych badań wynika, że już teraz aż 33 proc. klientów z Elbląga korzysta z oferty restauracyjnej wyłącznie w „Ogrodach”, a po rozbudowie odsetek ten znacznie wzrośnie.

– Centra handlowe to dla McDonald’s jeden z kluczowych obszarów rozwoju sieci w Polsce. – mówi Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska. – Obecnie obejmuje ona już ponad 300 lokali, z czego kilkadziesiąt działa w takim właśnie otoczeniu. Mamy nadzieję, że nowy lokal McDonald’s spotka się z jeszcze większym niż dotychczas zainteresowaniem klientów CH „Ogrody”.

Poziom komercjalizacji podlegających rozbudowie i modernizacji „Ogrodów” sięga już 60 procent. W obiekcie znajdą się między innymi: Carrefour, H&M, marki Grupy LPP, New Yorker, RTV Euro AGD, Deichmann, Rossmann. Dla klientów rozbudowanego Centrum przygotowano też nową ofertę rozrywki i spędzania wolnego czasu – multipleks oraz liczne restauracje i kawiarnie.

Pierwszy etap rozbudowy rozpoczął się 1 lutego tego roku, a otwarcie „Ogrodów” w nowej odsłonie nastąpi w 2014 r. Inwestorem jest spółka CBRE Global Investors, a za rozbudowę i komercjalizację odpowiada firma Acteeum Central Europe. Komercjalizację wspiera CBRE. Generalnym wykonawcą pierwszego etapu rozbudowy obiektu jest PORR Polska. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ESA.

***

CBRE Global Investors, część grupy CBRE, jest obecna w 21 krajach i od przeszło 39 lat świadczy usługi dla ponad 600 klientów instytucjonalnych. Wartość zarządzanych aktywów to ponad 90 mld USD. W Polsce CBRE Global Investors zarządza ośmioma nieruchomościami należącymi do funduszy PFCE i PFCEE. Są to m.in.: Centrum Handlowe „Ogrody” w Elblągu, Centrum Handlowe Sarni Stok w Bielsku Białej, Centrum Handlowe King Cross Praga, Domy Towarowe Wars Sawa Junior, Złote Tarasy w Warszawie.

***

Acteeum Central Europe Sp. z o.o. należy do Acteeum Group – firmy działającej w branży deweloperskiej. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych, a także retail parków. W Polsce spółka jest obecna jako współinwestor budowy Galerii Solnej w Inowrocławiu, jak również Project Manager rozbudowy oraz modernizacji dwóch centrów handlowych należących do CBRE Global Investors: Sarni Stok w Bielsku-Białej (inwestycja zrealizowana) oraz „Ogrody” w Elblągu, gdzie odpowiada także za komercjalizację.

***

„Ogrody” w liczbach

Przed rozbudową

 • 17 500 mkw. powierzchni najmu (w tym Carrefour)
 • jednopoziomowe centrum handlowe
 • 55 lokali handlowych i usługowych
 • 901 miejsc parkingowych
 • otwarcie: 2002 r.

Po rozbudowie

 • ok. 40 000 mkw. powierzchni najmu (w tym Carrefour)
 • dwupoziomowe centrum handlowe, parking podziemny i naziemny
 • 130 lokali handlowych i usługowych
 • kino wielosalowe
 • ok. 1000 miejsc parkingowych na 3 poziomach
 • otwarcie: 2014 r.