9 lutego 2016 roku w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Galerii Tomaszów, pierwszej nowoczesnej galerii handlowej w mieście i regionie. Prace budowlane realizowane przez PORR Polska Construction S.A. rozpoczęły się 28 października 2015 roku, a ich zakończenie planowane jest na jesień br.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele inwestora – Craig Boshard reprezentujący Rockcastle Global Real Estate Company Limited oraz Tomasz Szewczyk reprezentujący Acteeum Group, jak również władze miasta, powiatu, Generalny Wykonawca – PORR Polska Construction SA, autorzy projektu architektonicznego z pracowni Mofo Architekci.

– Firma Rockcastle jest zaszczycona możliwością inwestowania w Tomaszowie Mazowieckim. Galeria Tomaszów jest tego rodzaju centrum handlowym, jakie szczególnie preferujemy, na co wpływa jej doskonała lokalizacja w mieście, w którym zdecydowanie odczuwa się potrzebę rozszerzenia oferty handlowej. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym inwestycji jest także otwartość władz miasta na nowe inwestycje i działalność ekonomiczną podejmowaną w jej ramach. Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego nie będą musieli już dłużej wyjeżdżać w celach zakupowych do Łodzi , aby uzyskać dostęp do satysfakcjonującej oferty handlowej i rozrywkowej. Galeria Tomaszów będzie z pewnością ceniona przez swoich klientów pozostając jednocześnie dobrym aktywem w rosnącym polskim portfelu Rockcastle – powiedział Craig Boshard, Development Manager Rockcastle Polska Sp. z o.o.

Również przedstawiciel inwestora Acteeum Group, Tomasz Szewczyk, Prezes spółki Acteeum Central Europe podkreślał znaczenie projektu dla rozwoju miasta i regionu:

– Już za kilka miesięcy, jakie pozostały do planowanego wielkiego otwarcia Galerii Tomaszów przedstawimy bogatą ofertę handlową, która z pewnością usatysfakcjonuje mieszkańców miasta i regionu. Galeria Tomaszów będzie pierwszym nowoczesnym obiektem handlowym w mieście, a rola pioniera zobowiązuje, dlatego też szczególną uwagę zwracamy na to, aby nasz projekt był nową wizytówką miasta. Architektura galerii odwzoruje historyczną zabudowę fabryczną otwierając przed klientami wnętrza nawiązujące do miejskiej stylistyki. Wierzymy, że połączenie kompleksowej oferty handlowo-usługowej z przyjaznymi punktami gastronomicznymi i kawiarniami stworzy idealną przestrzeń nie tylko dokonywania zakupów, ale także spędzania wolnego czasu. Galeria Tomaszów to jednak nie tylko oferta handlowa oraz nowe zagospodarowanie centrum miasta, ale to także nowe miejsca pracy, łącznie blisko 550 nowych miejsc pracy uwzględniając czas budowy.

W chwili obecnej trwają prace wykonawcze przy konstrukcji głównej budynku. Na placu budowy pracuje łącznie 285 osób reprezentujących Generalnego Wykonawcę oraz 10 firm podwykonawczych. Kolejnym kamieniem milowym w realizacji inwestycji będzie zamkniecie stanu surowego, które zaplanowane jest na czerwiec br. Kolejnym etapem inwestycji będzie wykańczanie lokali najemców – pierwszy lokal zostanie oddany już w maju i będzie to powierzchnia operatora spożywczego Intermarche.

Galeria Tomaszów na powierzchni 17 000 m kw. będzie oferowała około 75 lokali oraz supermarket o powierzchni ponad 2 300 m kw. Centrum handlowe obejmie swoim zasięgiem ponad 210 tys. mieszkańców, podkreślając swój ponadlokalny charakter.

W gronie najemców Galerii Tomaszów znalazły się takie marki jak m.in. H&M, Reserved, House, Cropp Town, Sinsay, Diverse, 4F, RTV Euro AGD, CCC, Rossmann, Apteka Benefactor. Operatorem spożywczym Galerii jest Intermarche.

Projekt architektoniczny obiektu odwzoruje fragmenty istniejącej historycznej budowli fabryki włókienniczej, włączając je do utrzymanej w stylistyce fabryki elewacji. W ramach inwestycji zrealizowane zostanie także poszerzenie pasa drogowego ulicy Barlickiego zwiększające bezpieczeństwo i pozwalające na przyjęcie ruchu generowanego przez Galerię. Utworzone zostaną dodatkowo ciągi piesze, rowerowe, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Zintegrowana zostanie także z obiektem przestrzeń miejska Parku Bulwary. Galeria Tomaszów będzie posiadała certyfikat Breeam stanowiący o proekologicznym standardzie obiektu. Otwarcie Galerii zaplanowano na czwarty kwartał 2016 roku.

Podczas uroczystości akt erekcyjny został podpisany przez przedstawicieli inwestora Rockcastle Global Real Estate Company Limited Craig’a Boshard oraz Acteeum Group Tomasza Szewczyka, Prezydenta Miasta Marcina Witko, Starostę Tomaszowskiego Mirosława Kuklińskiego, Generalnego Wykonawcę PORR Andrzeja Rogińskiego oraz ks. proboszcza Edwards Wieczorka.

Po podpisaniu, Akt erekcyjny został umieszczony w mosiężnej tubie oraz uroczyście zamurowany w kamieniu węgielnym, który zostanie umieszczony w fundamentach Galerii Tomaszów. Kamień węgielny oraz teren inwestycji został symbolicznie poświęcony przez proboszcza parafii pod wezwaniem św. Antoniego.

Acteeum Group jest międzynarodową firmą, działającą w branży deweloperskiej i na rynku zarządzania nieruchomościami. Zainteresowanie Acteeum skupia się na miastach średniej wielkości i dotyczy budowy tradycyjnych galerii handlowych oraz retail parków. W Polsce spółka jest obecna jako współinwestor Galerii Solnej w Inowrocławiu, Vivo! Stalowa Wola oraz Vivo! Krosno, Galerii Tomaszów, Galerii Wołomin, a także odpowiada za rozbudowę dwóch centrów handlowych należących do CBRE Global Investors: Sarni Stok w Bielsku-Białej oraz Ogrody w Elblągu. Grupa posiada własne portfolio gruntów oraz negocjuje zakup kolejnych terenów pod budowę centrów handlowych i retail parków.

Rockcastle Global Real Estate Company Limited została założona dnia 30 marca 2012 r. w Mauritiusie z zasadniczym celem globalnego inwestowania w dopuszczone do publicznego obrotu papiery wartościowe podmiotów rynku nieruchomości. Obecnie firma Rockcastle zidentyfikowała Polskę jako priorytetowy kierunek inwestycyjny w Europie przeznaczając 500 mln USD na inwestycje, z założeniem koncentracji wokół strategicznych i dominujących aktywów nieruchomościowych.