Fenomen strategii działalności Acteeum na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyróżnia spółkę na tle innych inwestorów – Tomasz Szewczyk o modelu współpracy z Acteeum.
TSZ: Model realizacji projektów przez Acteeum jest faktycznie wciąż unikatowym przykładem na konsekwentną realizację dużych, dominujących obiektów handlowych w miastach różnej wielkości przy współpracy z dużymi partnerami. To dzięki profesjonalnemu i doświadczonemu zespołowi Acteeum, wieloletnim relacjom z firmami działającymi na szeroko rozumianym rynku nieruchomości i co bardzo ważne, dzięki zrozumieniu potrzeb lokalnego rynku realizujemy duże, ciekawe projekty z kompleksową ofertą handlową. Od 2010 roku wypracowaliśmy doskonale funkcjonujący model współpracy joint venture. Zaufali nam wiodący międzynarodowi gracze tacy jak: Immofinanz (VIVO!Stalowa Wola, VIVO!Krosno), NepiRockcastle (Galeria Wołomin, Galeria Tomaszów), czy CBRE Global Investors (rozbudowa i remodelling Ogrodów w Elblągu oraz Sarniego Stoku w Bielsku-Białej). Z kolei z inwestorem polskim – Libra Project – zrealizowaliśmy Galerię Solną w Inowrocławiu, która od ubiegłego roku znajduje się już w portfolio EPP. Właściwie wszystkie zrealizowane obiekty zostały docenione w środowisku czego potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia które otrzymaliśmy na przestrzeni lat.
Jak więc wygląda współpraca z Acteeum? Czy jesteście mniejszościowym inwestorem w podejmowanych wspólnie projektach, czy Wasza rola wykracza poza współfinansowanie inwestycji?
TSZ: Poza czynnikiem czysto finansowym realizujemy cały proces deweloperski, od momentu wytypowania i pozyskania odpowiedniej lokalizacji dla planowanej inwestycji poprzez etap analizy rynku, projektowania, samej budowy, komercjalizacji, zarządzania, a na końcu sprzedaży zrealizowanych projektów. Nasza współpraca z dotychczasowymi współinwestorami i partnerami joint-venture zawierała w sobie wszystkie wyżej wymienione etapy procesu developerskiego i to zarówno dla nowych inwestycji, jak i w przypadkach przebudowy czy rozbudowy istniejących już obiektów. Zespół Acteeum jest gotowy brać na siebie współodpowiedzialność i wspierać partnerów otwartych na idee wspólnych przedsięwzięć. Koncentrujemy się na znalezieniu optymalnego rozwiązania w odpowiedzi na stawiane wyzwania inwestycyjne, deweloperskie, zarządcze czy leasingowe. Możemy traktować to łącznie lub rozłącznie, w zależności od projektu.
Czyli de facto odpowiadacie za realizację projektów także w wymiarze terminowości oraz zgodności z budżetem?
TSZ: Zdecydowanie tak. Dzięki doświadczeniu naszego zespołu skutecznie przeprowadzamy proces realizacji inwestycji i możemy pochwalić się dotrzymaniem terminu przy każdej z nich podjętych dotąd realizacji. Średni czas budowy obiektów, w których się wyspecjalizowaliśmy tj. obiektów o powierzchni około 15 000 – 40 000m2 GLA wynosi około 11 miesięcy. Nasza solidność w dotrzymywaniu zobowiązań oraz szybkość w realizacji przekonała już mieszkańców i władze takich miast jak Tomaszów Mazowiecki czy Wołomin, gdzie od wielu lat informowano o projektowanym centrum handlowym, natomiast nie realizowano go. Spowodowało to brak wiary ze strony mieszkańców i władz, że kolejny inwestor faktycznie zbuduje galerię, której od tak dawna bez skutku wyczekiwali.
Wszystkie dotychczas zrealizowane przez nas projekty odniosły sukces komercyjny. Zapewniliśmy nie tylko dobrą lokalizację i interesującą nowoczesną architekturę, ale także co najważniejsze kompleksową, pełną ofertę i praktycznie 100% komercjalizację już od dnia otwarcia.
Na mapie polski pozostaje już zaledwie kilka mniejszych miast bez galerii handlowych, jak w tej sytuacji odnajdzie się inwestor specjalizujący się w budowie obiektów w tej wielkości ośrodkach miejskich?
TSZ: Od dłuższego czasu pracujemy nad kolejnymi, nowymi projektami, m.in. w Chełmie, Andrychowie i kilku innych miastach. Jesteśmy otwarci na nowe formaty takie jak „Retail Parki” czy „Power Center”. Myślimy o projektach typu „mix–use” w dużych miastach i przebudowach istniejących obiektów handlowych. Zabezpieczamy tereny, ale także nowych inwestorów zainteresowanych rynkiem polskim. Przygotowujemy kolejne projekty w modelu joint venture. Według nas polski sektor nieruchomości komercyjnych wciąż ma duży potencjał.